Pęcherze skórne – zdrowie skóry
Powody pojawiania się nieestetycznych pęcherzy skórnych mogą być różne. Często są objawem chorób skórnych albo różnego rodzaju alergii. Mogą powodować dyskomfort i pojawiać się o kobiet oraz mężczyzn, a nawet dzieci. Pęcherze skórne pojawiają się u ludzi w różnym wieku. Chcesz wiedzieć więcej? Kilka ważnych informacji znajdziesz poniżej.
Czym są pęcherze na skórze?
Najprościej rzecz ujmując, pęcherze to wybrzuszenia powstałe na skórze, które wypełnione są płynem. Jego kolor może być różny. Tak na przykład kolor żółty oznacza , iż płyn wypełniający wybrzuszenie skórne to ropa i doszło do zakażenia naczyń skórnych małych. Kolor czerwony oznacza, że w pęcherzu znajduje się krew, a wspomniane wyżej naczynia zostały uszkodzone.
Istnieje co najmniej kilka rodzajów pęcherzy i przyczyn ich powstawania. Na przykład pęcherze cierne są wynikiem częstego pocierania jednego miejsca. Pęcherze mogą także oznaczać:
• Opryszczkę,
• Choroby dłoni oraz stóp,
• Pęcherzycę,
• Liszajec zakaźny,
• Nerkorliza naskórka.
Trzeba pamiętać o tym, iż nie każdy pęcherz jest powodem do zmartwień i wizyty u lekarza. Jeśli jednak sytuacja jest coraz bardziej uciążliwa, a pęcherz nie znika przez dłuższy czas, warto skonsultować się ze specjalistą.
Jeśli pęcherz powstaje na skutek pocierania skóry, jest to mechanizm obronny. Wówczas wybrzuszenie ma zapobiec uszkodzeniom i zakażeniu rany. Po jego przebiciu płyn wysycha a rana goi się. Zazwyczaj trwa to około jeden albo dwa tygodnie. Warunkami sprzyjającymi powstawaniu pęcherzy ciernych jest na przykład upał. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie dobranie obuwia, aby nie obcierało skóry stóp. Jeśli często zdarzają Ci się wybrzuszenia na skórze, warto się do tego odpowiednio przygotować. W domowej apteczce powinny znaleźć się plastry, które zabezpieczą pęcherz i zniwelują potrzebę pocierania skóry w miejscu jej uszkodzenia.
Podsumowanie
Pęcherze skórne mogą pojawić się na skórze każdego człowieka, niezależnie od płci czy wieku. Istnieje wiele rodzajów pęcherzy, a ich powstawanie może mieć różne przyczyny. Nie każde wybrzuszenie jest niebezpieczne. Jeśli jednak pęcherze utrzymują się przez dłuższy czas, w przyczyną ich powstania nie jest pocieranie, warto skorzystać z konsultacji lekarza. Niektóre wybrzuszenia skórne mogą być bowiem sygnałem alarmowym i świadczyć na przykład o chorobach dłoni i stóp, nekrolizie naskórka albo liszajcu zakaźnym. Wówczas pomoc specjalisty jest wskazana, a nawet konieczna.