Ciekawostki o Wezuwiuszu

Wezuwiusz, znany najbardziej jako niszczyciel Pompejów w 79 roku naszej ery, to wulkan, którego nadal można się obawiać. Jeden z najbardziej znanych na świecie jest też jednym z najbardziej niebezpiecznych wulkanów. Czy poza strachem można odczuwać względem niego coś jeszcze? Tak, na przykład ciekawość, bo Wezuwiusz ciekawostki pewne skrywa..

Odpowiedzialny za Pompeje – środowisko jest okrutne

Gdyby nie wybuch Wezuwiusza – a wcześniej trzęsienie ziemi – być może Pompeje przetrwałyby do dzisiaj. Gdyby mieszkańcy tego miasta byli świadomi, że Wezuwiusz to wulkan, który może wybuchnąć, może choć część z nich by się uratowała. Dzisiaj Wezuwiusz, będący złym bohaterem tamtej katastrofy, wciąż może zagrażać, jednak jest nie tylko niebezpieczeństwem, ale też ciekawym dziełem natury, o którym warto dowiedzieć się czegoś więcej.

1. Wulkan zlokalizowany jest około 9 kilometrów od Neapolu. W jego pobliżu mieszka około 3 miliony ludzi.
2. Ostatni odnotowany wybuch Wezuwiusza nastąpił 13 marca 1944 roku.
3. Jego wysokość to 1281 metrów nad poziomem morza. Głębokość krateru to 230 metrów, a średnica mierzy między 550 a 650 metrów.
4. Wezuwiusz powstał wskutek zderzenia się ze sobą dwóch płyt tektonicznych: afrykańskiej i euroazjatyckiej.
5. Duże wybuchy zdarzają się Wezuwiuszowi co około 400-500 lat. Ostatni z nich miał miejsce w 1631 roku, stąd też podejrzenie, że do kolejnego dużego wybuchu tego wulkanu może dojść niedługo.
6. Jest jedynym aktywnym wulkanem na terenie Europy kontynentalnej i jednym z trzech aktywnych wulkanów na terenie Włoch.
7. Wezuwiusz to stratowulkan – czyli góra w kształcie stożka składająca się z wielu warstw lawy i innych materiałów piroklastycznych , które nawarstwiają się jedna na drugą. Charakteryzuje się stromymi zboczami.
8. Zniszczenie Pompejów zajęło Wezuwiuszowi 25 godzin.
9. Wulkan znajduje się na terenie utworzonego w 1995 roku Parku Narodowego Wezuwiusza.
10. Na zboczach Wezuwiusza uprawia się warzywa i owoce oraz zakłada winnice. Z jego szczytu rozpościera się widok na Zatokę Neapolitańską.