Gdzie na wakacje? Może…Holandia, Belgia?

Wakacje w pełni. Być może nadal jeszcze nie masz planów, a urlop się zbliża. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad Holandią lub Belgią na wczasy? Okazuje się, że jest wiele “za”, by się tam wybrać i poznać te interesujące kraje.
W obu miejscach zobaczysz słynne atrakcje, jednak możesz się również dowiedzieć czegoś o czym nie miałeś pojęcia. W tym artykule dowiesz się co tam zobaczyć. Lepiej zdecydować się na transport publiczny czy auta?

Holandia

Nie sposób planując wyjazd do Holandii pominąć stolicy kraju – Amsterdamu. W tym mieście dzieje się wszystko. Na pewno warto zorganizować osobny czas, na to by pospacerować po mieście i odwiedzić jego zaułki, gdzie rozpościerają się coffeeshopy oraz czerwone latarnie. Ale to może później, bo w ciągu dnia popijając kawę w kawiarni na deptaku, można obserwować życie miasta, ludzi, którzy inaczej niż w Polsce wyglądają, tym samym tworząc wokół siebie aurę tajemniczości i nowości. Oczywiście w zależności ile masz czasu, choć jeden dzień na pewno wystarczy na swobodne zapoznanie się chociażby z menu holenderskim, zarówno jako dania główne, jak i przystawki. A tutaj do wyboru: warzywa, ziemniaki, mięso, kiełbasy czy sery, a wszystko skomponowane w sposób prosty i smaczny.
Jeśli interesujesz się sztuką, to Amsterdam jest miejscem gdzie znajdują się na jednym placu aż trzy muzea: Rijksmuseum, zawierające zbiory malarstwa holendrskiego XVII wieku, Muzeum van Gogha, z twórczością słynnego malarza oraz Muzeum Stedelijk, gdzie w dwóch budynkach znajduje się zebrana sztuka współczesna i nowoczesna.

Kraj który stał się popularny za sprawą, między innymi, tulipanów. Keukenhof, to największy ogród roślin cebulowych tj. tulipany, hiacynty; miliony roślin rozpościerają się na hektarach pól uprawnych, które są dostępne do zwiedzania w okresie od końca marca do połowy maja. Ogród znajduje się w połowie drogi pomiędzy Amsterdamem a Hagą, w niewielkiej miejscowości Lisse, i co roku odwiedza go mnóstwo turystów.
Każdy odwiedzający Holandię powinien zobaczyć, popularne i kojarzące się z krajem wiatraki. Jeśli planujesz podróżować w okolicy Amsterdamu, to możesz je zobaczyć w miasteczku Zaandam, gdzie zachowało się kilka w skansenie Zanshe Shaan, a wraz z drewnianą konstrukcją domostw tworzą atrakcyjny krajobraz i klimat, który pozwoli ci odetchnąć od zgiełku miasta. Z kolei jednak jak planujesz pojechać dalej, to w okolicy Rotterdamu znajduje się również inne miejsce z wiatrakami, które wciąż pracują, niektóre są unowocześnione, a poza tym wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bardzo popularne miejsce dla turystów.

Belgia

Po sąsiedzku można odwiedzić Belgię. A tam jest kilka pięknych zabytków i ciekawostek do zobaczenia. Wszystko w zależności jednak od tego jakim transportem się poruszasz i jak daleko danego dnia możesz się przemieścić. Można pomyśleć o wypożyczeniu samochodu, bo w ten sposób szybko przejedziesz z jednego miejsca do drugiego, a parking często opłacisz opłatą całodniową, czasem dodatkowe są darmowe przewozy autobusem.
Jeśli twoim początkowym miejscem jest stolica kraju, Bruksela, i jednocześnie siedziba instytucji unijnych, to tam znajdziesz ciekawe miejsca do zwiedzania. Rozpoczynając spacer po mieście, warto zacząć od jego serca czyli od Grand Platz, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wokół placu znajdują się budynki wybudowane w stylu gotyckim i barokowym, poza tym mają one ciekawe historie, wiążące się z historią przemian miasta oraz ze sławnymi ludźmi. W okolicy wielkiego placu znajdują się muzea: Muzeum Miejskie, Muzeum Piwa oraz Muzeum Kakao i Czekolady.

Warto również wspomnieć o dwóch rzeźbach dzieci umiejscowionych na Placu, które stanowią znak charakterystyczny dla Brukseli, a są to sikający chłopiec i sikająca dziewczynka.
Oczywiście, znajdując się w mieście warto również skosztować kuchni belgijskiej i słynnych czekoladek.
W pobliżu znajduje się Waterloo, które jest historycznym miejscem związanym z ostatnią i ostateczną bitwą Napoleona Bonaparte. Znajduje się tam usypany kopiec z rzeźbą lwa na szczycie do którego prowadzi ponad 200 schodów, obserwować z niego można pole na którym miała miejsce walka.
Jeśli zostajesz na dłużej w Belgii, to Antwerpia jest jedną z ciekawszych destynacji. Tutaj również obejrzysz interesujące zabytki, a także spacerując po mieście poznasz historię miasta, które same w sobie jest niesamowicie atrakcyjne artystycznie. W tym mieście również port morski czy dworzec kolejowy są ciekawe wizualnie. Antwerpia jest odpowiednim miejscem na weekendowy wyjazd, bo zwiedzisz tu, zjesz, a wieczorem możesz odwiedzić miejscowe knajpki by się zabawić.