Jak można zabezpieczyć lakier nowego samochodu?

Profesjonalna ochrona zabezpieczająca powłokę lakierniczą auta powinna trwać, co najmniej przez rok. Ważne jest zabezpieczenie lakieru nowego samochodu przede wszystkim na zimę, gdyż wtedy do czynienia mamy z takimi zjawiskami jak mróz, śnieg, deszcz, wilgoć, ale też piach, żwir, błoto czy sól drogowa. Takie czynniki pogodowe wpływają na stan wizualny auta.

W jaki sposób można chronić lakier nowego samochodu?

Kupując nowy samochód chcemy zachować jego wygląd jak najdłużej. Przed decyzją o zabezpieczeniu powłoki należy ustalić jak długo będziemy jeździć samochodem oraz jak będziemy go użytkować, dzięki czemu można dopasować rodzaj ochrony do indywidualnych potrzeb. Lakier nowego samochodu możemy chronić za pomocą takich metod jak:

  • powłoki ceramiczne,
  • folie ochronne,
  • połączenie obu powyższych metod.

Co wpływa na zniszczenie lakieru samochodowego?

W trakcie użytkowania samochodu lakier ulega uszkodzeniom. Lakier codziennie jest narażony na działanie takich czynników jak:

  • promieniowanie ultrafioletowe;
  • kamyki wyrzucane w powietrze przez koła,
  • ptasie odchody,
  • wahania temperatury,
  • uszkodzenia mechaniczne,
  • niewłaściwa pielęgnacja auta.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę , że współcześnie stosowane lakiery są bardzo cienkie(nawet pomimo stosowania powłok 3-warstwowych) i zwykle są pozbawione  składników, które wpływają na trwałość lakieru. Producenci samochodów także oszczędzają na lakierowaniu aut i już po kilku latach na samochodzie widoczne są ryski,   plamy, odbarwienia, odpryski.  Z tego powodu warto zabezpieczyć lakier auta przed uszkodzeniami już w pierwszych dniach po wyjeździe z salonu.

Najczęściej stosowane metody zabezpieczenia lakieru

Obecnie najczęściej stosowanymi metodami zabezpieczenia lakieru nowego samochodu są:

– powłoki ceramiczne, które są nakładane nawet na szyby, klosze reflektorów czy elementy gumowe. Nakładana powłoka ceramiczna to specjalistyczny kosmetyk, który wykorzystuje składniki takie jak np. krzem. Taki kosmetyk nakładany jest cieniutką warstwą ochronną na całym lakierze auta. Jest to proces wieloetapowy, który zwykle jest wykonywany w ramach takiej usługi jak car detailing;

– oklejanie nadwozia folią bezbarwną, gdy na całą powierzchnię lakieru nakłada się specjalną folię bezbarwną(niezwykle płynną). Folia dokładnie okleja wszystkie elementy auta i chroni przed przebarwieniami, uszkodzeniami mechanicznymi, zanieczyszczeniami, a nawet korozją. Nakładanie folii także jest czasochłonne i dokonywane krok po kroku.

Można też połączyć obydwie metody i zastosować zabezpieczenie przodu pojazdu foliami ochronnymi, w przypadku pozostałych elementów bez folii zaaplikować powłokę ceramiczną. Zastosowanie którejkolwiek z metod ochrony lakieru nowego samochodu zapewni na dłużej wygląd jak prosto z salonu.