Wykończenie poddasza płytą MDF krok po kroku

Płyta MDF (skrót od pełnej angielskiej nazwy brzmiącej: Medium Density Fibreboard) to materiał konstrukcyjny, który powstał w wyniku rozdrobnienia resztek drewna twardego lub miękkiego na drobne cząstki, połączenia ich za pomocą wosku i spoiwa żywicznego. Tak powstała mieszanka poddawana jest następnie wysokiej temperaturze i bardzo dużemu ciśnieniu.

Płyta MDF jest ogólnie rzecz biorąc znacznie tańsza niż sklejka. Jej powierzchnia jest bardzo gładka, co czyni ją świetną powierzchnią do malowania. Płyta MDF jest bardzo spójna, dzięki czemu krawędzie cięcia są gładkie i nie mają pustych przestrzeni ani drzazg.

Ze względu na tak wykończone krawędzie, można użyć frezarki do tworzenia dekoracyjnych krawędzi.

Płyta MDF ma niezwykle ważną zaletę. Jej konsystencja i gładkość pozwala bowiem na stosunkowo łatwe wycinanie nawet szczegółowych wzorów (takich jak na przykład wzory przewijane lub szalowane) za pomocą takich narzędzi, jak piła przewijana, piła taśmowa lub wyrzynarka.

Podobnie jak płyta wiórowa, płyta MDF niestety nasiąka wodą oraz wszystkimi innymi płynami niczym gąbka i przez to pęcznieje, chyba że jest bardzo dobrze uszczelniona ze wszystkich stron i krawędzi. Ze względu na to, że płyta MDF składa się z tak drobnych cząstek, nie trzyma się zbyt dobrze śrub.

Płyta MDF jest też gęsta i bardzo ciężka, co może znacznie utrudniać pracę z nią. Niestety, nie da się jej zabejcować, ponieważ nie tylko nasiąka bejcą jak gąbka, ale ponieważ na płycie MDF nie ma słojów drewna, wygląda ona okropnie brzydko po zabejcowaniu. Ponadto, płyta MDF zawiera lotne związki organiczne (takie jak na przykład mocznik-formaldehyd), dlatego też należy zachować ostrożność podczas cięcia i szlifowania, aby uniknąć wdychania tych niezbyt bezpiecznych cząsteczek.

Płyta MDF nie radzi też sobie zbyt dobrze z wilgocią, dlatego nadaje się bardziej do użytku wewnętrznego, na przykład w meblach. A ze względu na bezkierunkową strukturę ziarna, płyta MDF jest idealna do cięcia, obróbki i wiercenia bez drzazg i odprysków. Jej gładka powierzchnia sprawia, że staje się ona dobrym wyborem dla prostych elementów wyposażenia wnętrz, które będą malowane, na przykład szafek, półek, listew i tym podobnych elementów.

Kategoria: informacje, dom