Strefy duty free na lotniskach

Czym są strefy duty free na lotniskach

Duty free to globalna branża, która obejmuje sprzedaż towarów podróżnym z zagranicy. Sklepy wolnocłowe są zwolnione z płacenia niektórych lokalnych lub krajowych podatków i cła, zwykle z wymogiem, aby towary były sprzedawane wyłącznie podróżnym, którzy wywożą je z kraju.

Wolna od cła i podatku sprzedaż nie jest „handlem transgranicznym”, „nieopłacanym cłem” ani „sprzedażą w wolnym obszarze”. Sprzedaż bezcłowa odbywa się w wysoce uregulowanym środowisku detalicznym , regulowanym ulgami celnymi, m.in. lotniska, porty, promy, statki wycieczkowe i sklepy na granicy lądowej oraz ich działalność są regulowane przez krajowe organy celne. Produkty, które można sprzedawać bez cła, różnią się w zależności od różnych zasad opartych na obliczeniach cła, ograniczeniach ulg i innych czynnikach.

Lotniska stanowią większość takiej sprzedaży na całym świecie, ale handel detaliczny bezcłowy i turystyczny jest również dostępny w sklepach przygranicznych (pod pewnymi warunkami), w sklepach z rejsami wycieczkowymi i promami na statkach na wodach międzynarodowych , na pokładach samolotów podczas lotów międzynarodowych, na niektórych międzynarodowych stacjach kolejowych oraz do zaopatrywania statków pływających po wodach międzynarodowych. Może również obejmować sklepy w centrum miasta, w których do zakupu wymagany jest dowód podróży.

Handel detaliczny bezcłowy i turystyczny generuje istotne dochody dla krajowego przemysłu lotniczego, turystycznego i turystycznego. W szczególności porty lotnicze w coraz większym stopniu polegają na dochodach z działalności komercyjnej, aby finansować rozwój swojej infrastruktury i pomagać im w utrzymaniu opłat za lądowanie uiszczanych przez linie lotnicze na jak najniższym poziomie. Na lotniskach na całym świecie handel detaliczny ma obecnie największy udział w dochodach pozalotniczych.

Jak działają sklepy bezcłowe?

Zakupy bezcłowe umożliwiają podróżnym kupowanie przedmiotów bez płacenia podatku. Na terenie Unii Europejskiej, produkty zakupione między krajami podlegają opodatkowaniu, ale przedmioty kupowane podczas podróży do lub poza krajem należącym do Unii Europejskiej podlegają zwrotowi cła, a podróżni mogą ubiegać się o zwrot podatków, które zapłacili od takich produktów. Międzynarodowe porty lotnicze mają sklepy wolnocłowe, które przewożą towary luksusowe, ale należy zwrócić uwagę na potencjalnie wysokie marże na produktach. Sklepy wolnocłowe często sprzedają wysokiej jakości markowe towary o wysokiej marży, które przywodzą na myśl luksus, są to na przykład cygara i papierosy, które często można znaleźć właśnie w sklepach wolnocłowych lub ekskluzywne artykuły turystyczne charakterystyczne dla danego kraju.

Co warto zakupić w sklepach bezcłowych?

W tej kategorii znajdują się wszystkie produkty „wolne od podatku”, które są zwykle wysoko opodatkowane w normalnych warunkach. Są to na przykład alkohol i papierosy.

Czego nie warto kupować w sklepach bezcłowych?

Pamiątki są zwykle droższe na lotnisku niż w mieście. Poza tym towary luksusowe, takie jak torebki, okulary przeciwsłoneczne i zegarki, mogą znacząco różnić się ceną.

Dodatkowe informacje

Towary, które są zwolnione z cła w kraju przyjmującym, mogą zostać opodatkowane po powrocie do kraju ojczystego. Przepisy dotyczące ruchu bezcłowego różnią się w zależności od kraju zamieszkania, celu podróży i długości pobytu. Inne zasady dotyczą zakupionego przedmiotu, kosztu artykułu i kraju jego produkcji.

Niektóre produkty spożywcze i nasiona nie mogą przechodzić przez amerykańskie służby celne i karane za posiadanie. Jednak przedmioty sprzedawane w sklepach wolnocłowych na lotnisku są zwykle bezpieczne do przywiezienia zza granicy. Możliwe jest także uzyskanie indywidualnego zwolnienia, jeśli chodzi o cło i przewożenie produktów.

Warto dodać, że niektóre przedmioty, takie jak alkohol i papierosy, są ograniczone ilościowo, w zależności od kraju, w którym zostały zakupione. Ponadto podróżni powinni zrozumieć, że niektóre produkty, głównie żywność, jak chociażby szynka Serrano z Hiszpanii, sprzedawane w innych krajach, są nielegalne przewożone.