Madryt co warto zobaczyć?

Madryt to miasto tak pełne życia i kultury. Może nie jest na top liście miast – tak jak Rzym, czy Paryż, ale pod względem zabytków i kultury – stolica Hiszpanii ma się czym pochwalić. Od historycznych zabytków, przez malownicze parki, po urocze alejki i knajpki z lokalnym jedzeniem. Artystycznie miasto nie ma sobie równych w Europie, dzięki najlepszym muzeom sztuki na kontynencie, w których czekają na Ciebie renesansowe arcydzieła i przełomowe dzieła z XX wieku. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się Madryt co warto zobaczyć w Madrycie!

Muzeum Narodowe del Prado

Madryt może pochwalić się ogromną kolekcją arcydzieł mistrzów renesansu i baroku. Hiszpanię reprezentują Velázquez i El Greco, czy nawet Rembrandt, Brueghel, van Dyck i Rubens, a Tycjan, Caravaggio, Botticelli i Tintoretto, którzy tworzą kontyngent włoski. Wśród wielu dzieł dostępnych w Muzeum Narodowym del Prado, które trzeba zobaczyć, są ,,Ogród Rozkoszy Ziemskich’’ Boscha i ,,David z Głową Goliata’’ autorstwa Caravaggia. Artystą, którego większość prac wisi na Prado, jest hiszpański romantyk – Goya, którego 14 czarnych obrazów jest kulturowym punktem odniesienia w Hiszpanii. Madryt jest domem dla niesamowitej gamy dzieł sztuki i jednych z najsłynniejszych muzeów na świecie.

Pałac Królewski – ciekawa budowla

Pałac Królewski w Madrycie został zbudowany w połowie XVIII wieku dla króla Filipa V. Budynek znajduje się na miejscu ówczesnego madryckiego pałacu-fortecy Alcázar, który spłonął w 1734 roku. Jest to największy pałac królewski w Europie Zachodniej, łączący style barokowe i neoklasyczne. W środku podziwiać można królewskie kolekcje i wysublimowane obrazy. Znajdują się tam prace Goyi, Caravaggia i Velázqueza, a także wspaniałe ekspozycje zegarków, gobelinów, porcelany i srebra. Można zobaczyć tam jedyny kwartet smyczkowy instrumentów Stradivariusa na świecie oraz Królewską Zbrojownię, która obejmuje broń osobistą używaną przez Karola V w XVI wieku.

Stadion Santiago Bernabéu’a

Niezależnie od tego, czy jesteś fanem klubu, czy nie, prawda jest taka, że Real Madryt to najbardziej utytułowana drużyna piłkarska w Europie, która ma na swoim koncie rekordową liczbę europejskich pucharów. Dlatego każdy pasjonat footballu powinien rozważyć wycieczkę na ogromny stadion, na którym historia tego sportu się tworzyła.
Ponadto warto zobaczyć również takie miejsca jak: Gran Via, Plaza Mayor, Narodowe Muzeum Archeologiczne, Puerta del Sol, Mercado San Miguel, Muzeum Sztuki Thyssen-Bornemisza, czy Muzeum Królowej Zofii.